Atgal į naujienų sąrašą

Kaip garsiai yra per garsiai? Klausos apsauga.

Dirbantiems pramonės srityje, muzikos industrijoje ir daugelyje kitų sričių, triukšmas dažnai tampa neišvengiama darbo dalimi. Nuolatinis buvimas tokioje aplinkoje gali sukelti neatstatomus klausos sutrikimus ar net kurtumą. Koks veikiančio triukšmo lygis yra ribinis ir ką daryti, siekiant apsaugoti klausą, kokios apsaugos nuo triukšmo priemonės gali būti taikomos?

Triukšmo lygis matuojamas decibelais. Aukštenis nei 140 dB triukšmas gali sukelti apkurtimą, jei patiriamas arti garso šaltinio. 10 dB didesnis skaičius nurodo, kad garsas sustiprėjo 10 kartų.

  • Šnabždėjimas, aplinkos garsai: 30-40 dB

  • Įprastas balso tonas, pokalbis: 50-70 dB

  • Kino teatras: 80-90 dB

  • Barai ir naktiniai klubai, kuriuose skamba muzika: 90-110 dB

  • Koncertai ir garsi muzika: 110-120 dB

  • Pavojingas ir skausmingas triukšmas: 130-140 dB (pavyzdžiui, fejerverkai, šūviai).

KAIP GARSIAI YRA PER GARSIAI?


Darbuotojų apsaugos nuo triukšmo keliamos rizikos nuostatuose nurodomos tokios ribinės vertės:

  • Žemutinė ekspozicijos vertė 80 dB;

  • Viršutinė ekspozicijos vertė 85 dB;

  • Ribinė ekspozicijos vertė 87 dB.

Savaitinis veikiančio triukšmo lygis negali viršyti 87 dB, tai yra ribinės vertės. Jau nuo 80 dB veikiančio garso (kuris patiriamas pastoviai, tai yra 5 darbo dienas po 8 valandas) reikia imtis veiksmų, apsaugančių klausą nuo pakenkimo.

Darbuotojų apsaugos nuo triukšmo keliamos rizikos nuostatuose numatomos tokios priemonės:

  • taikyti darbo metodus, leidžiančius sumažinti triukšmo veikimą, trumpinti darbuotojų, kuriuos veikia triukšmas, darbo laiką ir sudarant galimybę specialioms poilsio pertraukoms;

  • naudoti kitas darbo priemones, kurių triukšmo emisija yra mažesnė;

  • pakeisti darbo vietų ir priemonių įrengimą (instaliavimą ir/ar išdėstymą);

  • informuoti darbuotojus apie darbo vietas ir priemones, keliančias triukšmo riziką bei apmokyti saugiai jomis naudotis;

  • įrengti pagalbinę įrangą, sumažinančią triukšmo veikimą, pavyzdžiui: skydus, aptvarus, garsą sugeriančias dangas.

Asmeninės klausos apsaugos priemonės parenkamos taip, kad klausai keliama rizika būtų panaikinta arba sumažinta iki minimumo. Klausos apsauga (apsauga nuo triukšmo) darbuotojams turi būti išduota ir naudojama, kai triukšmo lygis viršija 80 dB.


KLAUSOS APSAUGOS PRIEMONĖS


Ausų kamšteliai

Ausų kamštelių garso sulaikymas – nuo 23 iki 37 dB (pavyzdžiui, jei aplinkos triukšmas yra 100 dB, ausų kamšteliai jį gali sumažinti iki 62 dB).

Apsauginiai ausų kamšteliai gali būti vienkartiniai arba daugkartiniai, pasižymi ergonomiškumu. Vienkartiniai, pagaminti iš minkštos poliuretano putos ausų kamšteliai lengvai prisitaiko prie ausies kanalo kontūrų, nesukelia nemalonių pojūčių (neerzina odos) net ir dėvint visą darbo dieną. Daugkartinio naudojimo ausų kamštukai išsiskiria „eglutės“ forma ir jungiančia virvele. Tai itin patogu, jei kamštelius darbo metu tenka dažnai išsiimti – tokiu būdu jų nepamesite. Jei nemėgstate kamštukų kišamų į ausies kanalą, galite rinktis tvirtinamus prie ausų lankelių. Ši priemonė slopina triukšmą „prigludimo” efektu. Be to, galima pasirinkti dėvėjimo būdą – per galvą, per kaklą arba per smakrą. Daugkartinio naudojimo ausų kamšteliai reikalauja tinkamos priežiūros – po kiekvieno naudojimo rekomenduojama plauti ir valyti muilinu vandeniu.

Naudojimas:

Vienkartinius poliuretano putų ausų kamštelius, prieš dedant į ausį, visų pirma reikia gerai susukti tarp pirštų, tuomet, patempus ausį, įstumti į ausies kanalą ir prilaikyti pirštu. Per keletą sekundžių kamštukai išsiplės ir izoliuos ausis nuo kenksmingo garso poveikio.

Daugkartinio naudojimo ausų kamšteliai dedami taip pat šiek tiek patempus ausį į viršų, kad plačiau atsivertų ausies ertmė. Į ausies kanalą įstumiama „eglutės“ formos dalis, plonas ausų kamštelių galiukas turi likti išorėje – už jo patogu išimti kamštukus.

Niekada nestumkite ausų kamštelių pernelyg giliai, nes galite pažeisti ausies būgnelį ir/ar nustumti ausies sekretą (vadinamąją „sierą“) į vidinę ausį ir sukelti diskomfortą.

Kaip taisyklingai įsidėti ausų kamštelius, galite pažiūrėti šiuose klausos apsaugos priemonių gamintojo MOLDEX klipuose:


Ausinės nuo triukšmo

Apsauginės ausinės nuo triukšmo sulaiko nuo 25 dB iki 34 dB.

Garsą izoliuojančios ausinės išsiskiria tuo, kad slopina visų dažnių garsus: ne tik aukšto, bet ir žemo. Kaušelių angos yra tinkamos daugumai ausų dydžių, puikiai apgaubia ausis. Apsauginės ausinės su specialiais adapteriais taip pat gali būti tvirtinamos prie šalmo arba su specialiu lankeliu dėvimos per kaklą. Ausinės yra tvirtos ir patvarios, nepraranda apsauginių savybių net ir esant dideliems aplinkos temperatūros svyravimams, pasižymi komfortišku ir stilingu dizainu – paprastai paminkštintu lankeliu, patogiai priglunda prie galvos ir nevargina net dėvint ausines visą dieną. Ausinių paviršių paprasta prižiūrėti ir valyti.

Rinkdamiesi ausines atkreipkite dėmesį ar jos gerai apgula ausis, nespaudžia ir yra patogios dėvėti.




Įsigyję klausos organų apsaugos priemones, kaip ir bet kurią kitą asmens apsaugos priemonę, visuomet perskaitykite gamintojo pateikiamą naudojimosi instrukciją, kad žinotumėte, kaip tinkamai užsidėti ir naudotis priemone, kokioms sąlygoms ji yra pritaikyta.

Prieš naudodami apsaugą klausai, kiekvieną kartą patikrinkite, ar ji nėra pažeista, įtrūkusi, įplyšusi. Jei taip nutiko, informuokite atsakingą asmenį darbovietėje. Niekada nenaudokite priemonės, jei ji yra apgadinta.



 

« »