Atgal į naujienų sąrašą

Kaip pasirinkti darbo rūbus?

Žmogui sveikata yra be jokios abejonės pats didžiausias turtas, kurio negalima įkainoti. Nepamirškime, jog pavojai mūsų tyko net ir darbo aplinkoje, kur esame išties pažeidžiami. Kai kurių veiklų specialistai privalo dėvėti tam darbui pritaikytus darbo drabužius. Apsauginiai drabužiai dažniausiai parenkama pagal darbo specifiką. Kuo darbo aplinkoje didesnė profesinė rizika, tuo atsakingiau reikia parinkti darbo drabužius bei darbo saugos priemones.
  • Darbas šaltoje aplinkoje. Jei dirbate aplinkoje, kurioje yra daugiau nei -5ºC, reikia atsakingai pasirinkti aprangą, kad darbo metu nesušalti ar nenušalti tam tikrų kūno vietų. Nuo šalčio, drėgmės prasiskverbimo apsaugantys ir geras "kvėpavimo" savybės turintys darbo drabužiai yra klasifikuojami į klases. Drėgmės pralaidumas turi dvi klases, "kvėpavimo" savybės skirstomos į tris klases, kuo aukštesnė klasė, tuo didesnę apsaugą šis drabužis turi. Šilumos sulaikymas yra žymimas prie piktogramos (žr. 1 pav.) triženkliu numeriuku (nuo 310 iki 620), kuo skaičius aukštesnis, tuo šilumos sulaikymas prie šaltesnių oro salygų yra stipresnis, pvz: skaičius 310 reiškia, kad galima dirbti prie -2ºC oro temperatūros, neviršyjant 8val. darbo dienoje. O skaičius 620 reiškia, kad galima dirbti prie -30ºC oro temperatūros, neviršyjant 8val. darbo dienoje, jei darbas yra judamasis, kitu atvieju reikiamą šilumą išlaikysite dirbdami iki -7ºC šalčio.
1pav.    
  • Dirbant, kai pučia stiprus vėjas ir lyja lietus, reikėtų taip pat atitinkamai pasirinkti drabužius, nepraleidžiančius vėjo ir drėgmės, šiuos rūbus atpažinsite ant etikečių radę piktogramą (žr. 2 pav.). Tam, kad apsisaugoti nuo šių nemalonumų, geriausia rinktis rūbus, kurių sudėtyje yra poliesterio, nailono ar poliuretano, taip pat gali būti gaminiai iš PVC audinio, tačiau jų kokybė yra prastesnė nei pastaruosiuose, dar reikėtų atkreiptį dėmesį, kad PVC audinių "kvėpavimo" savybės yra labai prastos arba lygios nuliui.
2 pav.         
  • Jei Jūs dirbate keliuose ar tokiose situacijose, kur turite būni kaip niekad greitai pastebimas, tam kad neatsitiktų nelaimė, Jums reikėtų rinktis rūbus atspindinčius šviesą. Šie drabužiai klasifikuojami klasėmis, jas tasite parašytas prie piktogramos (žr. 3 pav.). Galimos trys klasės, kuo ji aukštesnė tuo labiau užtikrina geresnį naudotojo matomumą. Dar vienas faktas, patartina rinktis fluorescensinės geltonos spalvos drabužius, mat jie užtikrins dar geresnį matomumą.
3 pav..
  • Jei darbo metu Jums tenka atlikti suvirinimo darbus ar susiduti su mažais išlydyto metalo lašais, trumpu sąlyčiu su liepsna ar ultravioletinėmis spinduliuotėmis, tada Jums taip pat reikalinga specializuota apsauginė apranga. Ji taip pat turi savo klasifikaciją – dvi klases. 2 klasė užtikrina didesnę apsaugą naudotojui. Šie rūbai turi atitikti specialius reikalavimus:
  1. Apsauginiai kostiumai turi visiškai dengti viršutinę ir apatinę liemens dalis. Jei kostiumą sudaro švarkas ir kelnės, švarkas turi užtikrinti ne mažesio kaip 20cm pločio švarko ir kelnių sanklotą.
  2. Kišenės su išorinėmis angomis turi turėti antkišenius. Visi kišenių antkišeniai turi būti užlenkti žemyn, turi uždengti kišenę.
  3. Priekio užsegimai turi būti su apsaugine juostele drabužio išorėje. Atstumas tarp sagų ir kilpų 15 cm.
  4. Rankogaliai turi būti su užsegimais – reguliuojančiais rankogalių plotį.
  5. Kaklo angos turi būti su užsegimais.
         
  • Drabužius apsaugančius nuo karščio ir liepsnos atpažinsite pagal piktogramą (žr. 4 pav.). Galimos karščio rūšys – konvekcinis karštis, spinduliuojamas karšrtis; dideli sulydyto metalo purslai, ar kitų derinių.
4 pav.  
  • Jei Jūs dirbate su rankiniais grandininiais pjūklais, Jums reikėtų žinoti, kad nei viena apsauga 100% neapsaugo nuo sužalojimų, kuriuos gali padaryti rankiniai grandininiai pjūklai. Atskirsite juo pagal piktogramą (žr. 5 pav.). Kaip tiksliai pasirinki rūbus šiam darbui: tiek viršrutinė tiek apatinė rūbų dalis duri savo klasifikaciją ir klases, kurios priklauso nuo grandinės greičio:
  • Viršutinė kūno dalis: 0 klasė - 16 m/s - 1 klasė - 20 m/s -2 klasė - 24 m/s - 3 klasė - 28 m/s
  • Apatinė kūno dalis: 1 klasė - 20 m/s - 2 klasė - 24 m/s - 3 klasė - 28 m/s

5pav.       
  • Vienas pagrindinių dalykų, ką reikėtų žinoti apie rūbus nuo chemikalų, tai kad yra 6 apsauginiai tipai:
Pirmas ir antras tipai apsaugo nuo dujinių medžiagų, trečias ir ketvirtas apsaugo nuo skystųjų dalelių, penktas ir šeštas apsaugo nuo kietųjų dalelių.

Galite sutikti ir kitų asmens apsaugos drabužių standartų, atitinkančių vienoms ar kitoms specifikoms, apie jas mielai Jums papasakos salone dirbantys specialistai.

Labai svarbu, kad darbo drabužiai būtų komfortabilūs ir ergonomiški, todėl atidžiai pasirinkite savo dydžio rūbus, Pagal bendrinio standarto reikalavimus ant darbo rūbų etikečių turi būti nurodyta dydžių dimensija, mažiausiai iš dviejų skaičių – ūgio ir krūtinės pločio. Jei dydžiai nurodyti raidžių ženklinimu – S, M, L, XL ir t.t.. ieškokite etiketėje paaiškinamosios dydžių lentelės, kuri leis Jums tiksliai pasirinti rūbą, pagal Jūsų išmatavimus.

Kiekvienoje darbovietėje privaloma atlikti darbų saugos analizę ir užtikrinti saugią darbo aplinką. Darbo saugos reikalavimų nesilaikymas baudžiamas administracinių teisių pažeidimų tvarka, jei darbo salygos kelia pavojų darbuotojų sveikatai ar gyvybei, užtraukia atsakomybę darbdaviui. Tam kad apsisaugoti nuo šių nemalonumų, patartina samdyti profesionalų darbų saugos specialistą.
Darbo rūbai privalo būti sertifikuoti, pasiūti pagal visus specialius reikalavimus. Pavyzdžiui statybos pramonėje naudojami rūbai turi būti ilgaamžiai, tvirti, lengvai skalbiami, šilti (jeigu dirbama šalto sezono metu), atsparūs dilimui, plyšimui ir svarbiausia turi apsaugoti darbuotojo odos paviršių nuo nubrozdinimų ir sužalojimų:
  • kūno apsauga – švarkai, striukės, liemenės, prijuostės chalatai arba kostiumai; 
  • kojų apsauga – puskombinezoniai, kombinezonai, kelnės ar šortai.
Nepamirškite, kad be išvardytų savybių darbo drabužis turi tikti darbuotojui, suteikti jam komforto jausmą, didelę judesių laisvę.
Taip pat darbo apranga reprezentuoja įmonę, kuria jos įvaizdį, suteikia darbuotojams pasitikėjimą savimi ir klijentų pasitikėjimą darbuotojais.

 
« »