Atgal į naujienų sąrašą

Klausos apsaugos svarba

Kasdien milijonai darbuotojų Europoje patiria triukšmą darbe ir visą su juo susijusią riziką. Vienas iš penkių Europos darbuotojų ne mažiau kaip pusę darbe praleidžiamo laiko turi kalbėti garsiau, kad būtų išgirstas, o 7% jų kenčia nuo klausos sutrikimų, susijusių su darbu. Dėl triukšmo prarasta klausa yra dažniausiai nustatoma profesinė liga Europos Sąjungoje.Kai kalbame apie klausos sutrikimus bei klausos praradimą, dažnai įsivaizduojame, kad tai nutinka dėl ypatingai didelio, smarkaus triukšmo. Šiame teiginyje yra dalis tiesos. Tačiau anaiptol taip nutinka ne visuomet! Klausos pažeidimas ar pablogėjimas nebūtinai reikalauja ekstremalių sąlygų, jo atsiradimui pakanka pastovaus, šiek tiek didesnio triukšmo nei yra nustatyta „saugų triukšmą“ reglamentuojančiose normose (pvz.: nustatytose Europos saugos ir sveikatos darbe agentūros – EU-OSHA). Triukšmas darbo vietoje dažniausiai vertinamas, remiantis 8 valandų darbo dienos trukme.


Nuolatinis buvimas triukšmingose vietose turi didžiulės įtakos mūsų klausai ir klausos organų sveikatos būklei, nes dažnai klausos pablogėjimas yra palaipsnis procesas. Didžiąją laiko dalį praleidžiame darbo vietoje, todėl turėtume daugiau dėmesio skirti darbo vietoje esančiam triukšmo lygiui. Jei triukšmo neįmanoma sumažinti kolektyvinėmis apsaugos priemonėmis, tuomet būtina išsirinkti klausos asmens apsaugos priemonę (toliau - AAP), siekiant užkirsti kelią negrįžtamiems klausos pažeidimo/pablogėjimo padariniams.

Į ką atkreipti dėmesį, renkantis klausos AAP?
Kaip jau buvo minėta, kai pavojingą triukšmo lygį nėra įmanoma sumažinti kitomis priemonėmis, labai svarbu pasirūpinti klausos AAP. Tačiau pirmiausia reikia turėti duomenis apie konkrečios darbo vietos dienos triukšmo normą. Paprastai tariant, darbų saugos specialistai turi atlikti triukšmo matavimus ir nurodyti, kokio triukšmo mažinimo lygio SNR(dB) klausos apsauga yra reikalinga. Reikia atkreipti dėmesį į tai, kad pagal Europos Parlamento ir Tarybos Direktyvą 2003/10/EB triukšmo kasdienio veikimo vertė gali būti 80-85dB. Taigi, naudojant klausos AAP, turi būti pasiektas būtent toks triukšmo lygis. Sumažinti triukšmą „per mažai“ gali būti tiek pat pavojinga kaip ir sumažinti triukšmą „per daug“. Pirmuoju atveju klausos AAP neužtikrina reikalingos apsaugos ir gali būti padaryta žala klausai. Kitu atveju, jei triukšmą sumažinsime „per daug“, yra rizika laiku neišgirsti garsinių įspėjimų, dėl ko gali būti patirtos traumos darbe. Be to, per didelis triukšmo sumažinimas gali turėti įtakos darbuotojo socialinei izoliacijai, silpnai savijautai, padidėjusiam jautrumui ir kt.


Kokią įtaką žmogui daro triukšmas?
Triukšmas gali kelti įvairią riziką darbuotojų saugumui ir sveikatai:
  • Klausos praradimas. Paskaičiuota, kad Europoje žmonių su klausos sutrikimais yra daugiau negu Prancūzijoje gyventojų;
  • Fiziologinis poveikis. Yra įrodymų, kad triukšmo poveikis gali turėti įtakos širdies ir kraujagyslių sistemai;
  • Su darbu susijęs stresas. Su darbu susijęs stresas retai atsiranda dėl vienos priežasties, o dažniausiai – dėl bendro kelių rizikos veiksnių poveikio. Triukšmas darbo aplinkoje, net jei jis gana nedidelis, gali būti stresą sukeliantis veiksnys;
  • Padidėjusi nelaimingų atsitikimų darbe rizika. Esant dideliam triukšmui, darbuotojams sunku girdėti ir bendrauti, todėl padidėja nelaimingų atsitikimų tikimybė.
Ausinės ar ausų kamšteliai?
Triukšmo lygiui sumažinti galima pasirinkti ausų kamštelius arba ausines. Iš esmės darbuotojas pats turėtų pasirinkti, kokią klausos AAP pasirinkti, kuri jam asmeniškai yra priimtinesnė ir patogesnė dėvėti. Svarbu atsižvelgti į tai, kad būtų pasirinktas reikiamas triukšmo mažinimo lygis, t. y. SNR (dB). To paties SNR lygio ausinės ir ausų kamšteliai užtikrina lygiai tą patį triukšmo mažinimo lygį. Tačiau yra kelios sąlygos! Pirma, kad ir kurią klausos AAP be pasirinktumėte, svarbu ją dėvėti VISĄ LAIKĄ, kai esama triukšmingoje aplinkoje. Antra, jei naudojami ausų kamšteliai, reikia juos tinkamai įsidėti. Jei ausų kamšteliai įdedami į ausies kanalą netinkamai, jie neužtikrina reikiamo ir ant jų nurodyto triukšmo mažinimo lygio. Tai gali turėti neigiamų padarinių darbuotojų klausai.
SABELIJOS PREKYBA savo asortimente turi labai platų klausos AAP pasirinkimą. Mūsų darbuotojai mielai pagelbės Jums išsirinkti klausos AAP, atsižvelgiant į Jūsų pageidavimus, kokybės ir kainos lygį, reikiamą triukšmo mažinimo lygį.


« »